
Morgen is het 1 september en is de zomervakantie alweer voorbij. Intussen heb ik mijn vrijwilligerswerk in het museum van Deinze hervat, daar waar ik ruim vijf maanden geleden gebleven was, toen alles plotseling werd stilgelegd omwille van het corona-virus.
Ik ben opnieuw in het fotoarchief van het museum gedoken. Er moeten nog heel wat foto’s worden gedigitaliseerd en geïnventariseerd.
Foto’s zoals deze hieronder, die genomen is in Deinze tijdens de Eerste Wereldoorlog. Achter het stadhuis, in de Kaaistraat, stonden de mensen aan te schuiven voor de soep- en melkbedeling. Ze stonden allemaal dicht bij elkaar. Dat kon want er was toen geen corona. Maar er was wel veel honger en ellende.

Ook bij de Erfgoedcel is er een interessant project waar ik als vrijwilliger graag wil aan meewerken.
Er zijn op zolder, bij een overleden groottante van een mevrouw uit de Leiestreek, een aantal dozen gevonden met daarin talloze brieven. Brieven die geschreven zijn tussen 1913 en 1916 door de moeder van die groottante. Ze schreef naar haar liefje en naar haar familie. Ze werkte als dienstmeid bij een rijke Duitse familie. Toen de oorlog uitbrak moest die familie vluchten, eerst naar Parijs en later naar Duitsland. En zij moest met hen mee, omdat ze als dienstmeid zowat tot het meubilair van die familie behoorde.
Ze schrijft in haar brieven ook over de gruwelen van de oorlog. Het zijn getuigenissen uit eerste hand, op het moment dat het zich allemaal afspeelde, geschreven met potlood op broze velletjes papier.
Een schat aan erfgoedmateriaal dat allemaal moet worden gedigitaliseerd .

Voorts zijn mijn vriend Manu en ik deze zomer in de ban geraakt van een beeldschone vrouw. Wij zijn haar achterna gegaan. Geen sinecure voor twee verlegen jongens, zoals wij. Maar de dame is het waard, want ze is niet alleen mooi en knap, ze is ook rijk, intelligent, sympathiek en reeds 538 jaar dood. Maar dat laatste is slechts een detail. 🙂
Het komende najaar vertel ik er vast en zeker meer over op deze blog.
Oh zo tof om oude brieven te lezen.
altijd boeiend die oude foto’s uit Deinze, je herkent de plaatsen al ziet het er totaal anders uit
heel bijzonder dat die brieven bewaard zijn gebleven, dat zal interessante verhalen opleveren
wauw een dame met alle gaven, k ben benieuwd
Fijn dat jullie je vrijwilligerswerk terug mogen hervatten !
Ook ben ik wel benieuwd naar die mooie rijke madam uit het verleden 😎
Mevrouw Sint Nicolaas? 😉
Wat een mooi project, van die oude brieven! Ik kreeg van een nicht wat oude kaarten van Dordrecht, die ze vond in de nalatenschap van onze overleden tante.. vond ik ook al zo’n leuk terugkijkje in de tijd. Maar de teksten erop zijn maar summier en niet zo relevant als zulke uitgebreide brieven uit zo’n vreselijke tijd!
Heel benieuwd naar die mooie rijke dame. Fijn dat je je activiteiten kan heropnemen!
goed dat je de draad weer opneemt Dirk
538 jaar dood.. dat is wel van voor mijn tijd
ik ben benieuwd
prettige dag gewenst